Z jakich powodów warto przeczytać książkę pt. “Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” Natalii de Barbaro?

Poradnik pt. “Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” Natalii de Barbaro może być najlepiej sprzedającym się kobiecym pismem w tym miesiącu. Ta książka jest nieoceniona dla każdej kobiety. To książka-dziewczyna. Książka, która otacza nas czułością, której potrzebujemy i jednocześnie próbuje nas zszokować pytaniem “co Ty aktualnie robisz dla siebie?”.

Jakie podejście przyjmuje autorka w tej książce?

Natalia de Barbaro, psycholog, coach i dziennikarka, przedstawiła dokładną teorię o Królowej Śniegu, męczennicy i uległej, które siedzą w wielu z nas. Dorastały razem z nami, od dzieciństwa trzymano nas i karmiono słowami “nie”, “muszę”, “powinnam”, “mama pewnie będzie smutna”, “nie bądź egoistką”. Oczekiwania, obowiązki, presja społeczna doprowadziły większość z nas do problemów psychicznych. Jedna z kobiet w rozmowie z autorką przyznała, że gdyby spełniała tylko poszczególne oczekiwania swoich bliskich, to popełniłaby samobójstwo.

Czego możemy nauczyć się z tej książki?

Człowiek uległy podporządkowuje się autorytetowi, bo wierzy w hierarchiczny świat. I zawsze będzie na gorszej, podrzędnej pozycji. Męczennik, z drugiej strony, lubi się poświęcać. Nie obejrzy filmu, żeby zagrzać męża do posiłku. Nie zapisze się na zajęcia jogi, o których zawsze marzyła, bo kto w tym czasie zostanie z dziećmi? Nie pójdzie na studia, które chciałaby skończyć, bo to “zniszczy” jej dom, a także rodzinę. On nie może ich o to prosić. A jeśli dzieci/mąż, widząc patologiczne oddanie tych matek/żon, mają odwagę żyć swoim życiem, woła głosem pełnym rezygnacji z nadziei: “Poświęciłam tyle siebie, a ty mi to robisz?! “.

Jakie problemy społeczne porusza autorka?

W każdym z nas żyją te trzy postacie, które nas niszczą. W związku z zaistniałą sytuacją, pojawia się jedna z nich. Co interesujące, Barbaro przyznaje, że pomimo stworzenia przyjemnego dzieciństwa, wychowanego przez świadomych rodziców (nie mam pojęcia, czy ktoś ma ojca, który jest jakimkolwiek znanym polskim psychiatrą słowa), nakazy Królowej Śniegu, Męczennicy i Posłusznej są w niej obecne. Według książki pt. “Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” na nasze wychowanie, dorastanie i kształtowanie tożsamości mają bowiem wpływ, oprócz rodziców, także inni ludzie, których spotkaliśmy w życiu. W Polsce w kwestii praw i ról kobiet, wpływa na poczucie wartości, samoocenę, pozycję i inne ważne aspekty dotyczące życia i postrzegania kobiet.